Miasto to raj dla rowerów miejskich. Ponadto rowery miejskie wręcz słyną z tego, że ilość dodatków zwiększających komfort i funkcjonalność jest imponująca. Dodatkowe oświetlenie, bagażniki, kosze na zakupy, dzwonki, błotniki, lusterka to tylko niektóre z dodatków, w które można wyposażyć rower miejski. Bardzo ważny w przypadku rowerów miejskich jest również ich design oraz wyjątkowa i niepowtarzalna kolorystyka pasująca do wymogów i preferencji konkretnego rowerzysty.
Dla rowerów miejskich rajem jest oczywiście miasto, ścieżki rowerowe, bulwarowe chodniki i deptaki. Głównym celem konstruktorów, projektantów i producentów rowerów miejskich było zapewnienie użytkownikowi jak największego komfortu, wygody i praktyczności. Naturalnie rowery miejskie mogą być przeznaczone do rekreacji jak i celów użytkowych dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu.
Nie da się pomylić roweru miejskiego z żadnym innym rowerem. Budowa, kształt ramy, siodełko, kierownica czy dodatkowy osprzęt już na pierwszy rzut oka kojarzy się tylko z jednym typem jednośladu. Stylowy rower miejski powinien mieć szeroką i wysoko umieszczoną kierownicę. Takie rozwiązanie zapewnia wygodną i przede wszystkim wyprostowaną pozycję. Pozycja taka z kolei zapewnia dobrą widoczność i nie wywołuje bólu pleców. Rower miejski nie może obejść się bez błotników. Jak wiadomo w naszym kraju pogoda bywa zmienna, a przejażdżka po deszczu nie musi kojarzyć się z zachlapanymi błotem ubraniami. Bardzo istotna jest również ochronna osłona łańcucha. Stosuje się ją nie tylko w celu zabezpieczenia łańcucha, ale przede wszystkim po to, aby nie dopuścić do wkręcenia się części odzieży w tryby. Niezbędnym akcesorium jest również oświetlenie, również przednie. Przejażdżka rowerem przy zachodzie słońca jest niezwykle przyjemna, jednak nawet wtedy warto oświetlić sobie drogę przed sobą.
Jeśli ktoś potrzebuje szybko przemieszczać się w mieście, z pracy do domu lub na zakupy, nie ma samochodu, a nie lubi tłoczyć się w autobusach lub metrze, rower miejski będzie niemal zbawieniem.